Prezentace dokumentárního snímku „Terezín. Velký podvod“. Pocta Doris Grozdanovičové

Mezinárodní den památky obětí holocaustu: v Praze se uskuteční prezentace dokumentárního snímku „Terezín. Velký podvod“. Pocta Doris Grozdanovičové

U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu 2021 představí Italský kulturní institut v Praze s laskavým svolením produkční společnosti Light History dne 27. ledna od 18.30 ve světové premiéře dokumentární snímek „Terezín. Velký podvod“ (režie Mary Mirka Milo, 2020, délka 52‘; na platformě Vimeo, v italštině s českými titulky). Prostřednictvím filmových záznamů, svědectví a rozhovorů rekonstruuje režisérka filmu příběh koncentračního tábora v Terezíně a hanebné pasti na tisíce deportovaných Židů. Mezi hlavní svědky patří Doris Grozdanovičová (Jihlava 1926 – Praha 2019), jedna z přeživších deportace a terezínského věznění, které je tato vzpomínková akce věnována. Terezín, německy Theresienstadt, je opevněné městečko vzdálené asi 60 km od Prahy, ze kterého se roku 1941 stalo ghetto, koncentrační tábor a místo přechodného pobytu Židů před transportem do Osvětimi a do dalších vyhlazovacích táborů na okupovaných územích. Nacistická propaganda představovala Terezín jako modelové město, v němž mohou Židé v poklidu trávit své životy, ale realita byla tragicky odlišná.

Film bude možné zhlédnout prostřednictvím linku https://vimeo.com/492153246 po vložení hesla: „Memoria“.

Prezentaci zahájí  v 18.00 na platformě Zoom režisérka Mary Mirka Milo. Se vzpomínkou na Doris Grozdanovičovou vystoupí Andreas Pieralli, předseda české sekce Gariwo, Darina Sedláčková, zástupce asociace Živá paměť, a Vojtěch Blodig, zástupce ředitele Památníku Terezín.

Registrace na: https://zoom.us/webinar/register/WN_eXqHxmz4QUCwrSmsL4fC_g (v italském jazyce se simultánním tlumočením do češtiny).

Mezinárodní den památky obětí holocaustu byl oficiálně vyhlášen valným shromážděním  Organizace spojených národů 1. listopadu 2005. Pro tuto připomínku bylo vybráno datum 27. ledna, protože právě v tento den roku 1945 byl Rudou armádou osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi. Itálie formálně stanovila vzpomínkový den na tyto události již o několik let dříve než příslušná rezoluce OSN, aby si připomínala oběti holocaustu a rasových zákonů a všechny, kteří riskovali vlastní životy, aby chránili pronásledované Židy a také italské vojáky a politiky deportované do nacistického Německa.