Dokumentární film Zvláštní akce Studenti
Dokumentární film
Zvláštní akce Studenti
Jak poslední žijící pamětníci vzpomínají na 17. listopad 1939, kdy nacisté rozpoutali teror proti českým vysokoškolákům? Devět studentů bylo popraveno bez soudu a na 1200 čekala léta věznění a mučení v koncentračním táboře (2012). Režie P. Záruba
Dokumentární film Zvláštní akce Studenti si klade za cíl připomenout některé polozapomenuté nebo spíše přehlížené aspekty a důsledky Hitlerovy odvetné akce, zaměřené proti vysokoškolským studentům na území protektorátu. Ta vešla ve známost pod názvem „Sonderaktion Prag vom 17. November 1939“.
S odstupem let chceme nejen připomenout širší historické okolnosti, vlastní průběh zavření vysokých škol a následné zavlečení více než tisícovky studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen, ale také zdůraznit takřka celosvětový dopad akce, která díky horečnému úsilí československých studentů v Anglii vyvrcholila vyhlášením Mezinárodního dne studentstva (17. listopad 1941). Svým velkým symbolickým významem výrazně posílila poněkud nejisté diplomatické postavení československé exilové vlády v očích Spojenců…
Pamětnící dokumentu
Hlavní protagonisté filmu Zvláštní akce Studenti
Tvůrci dokumentu Zvláštní akce Studenti akcentují dění ze 17. listopadu 1939 a opírají se o výpovědi tehdejších vysokoškoláků, kteří organizovali protestní akce a pohřeb spolužáka. Přímým důsledkem bylo zatýkání a internace dvanácti set mladých lidí v koncentračním táboře Sachsenhausen. Některým se podařilo uniknout do Anglie. A byli to především oni, kteří posléze oslovili prezidenta v exilu Edvarda Beneše a iniciovali vyhlášení 17. listopadu Mezinárodním dnem studentstva.
Fotografie z natáčení dokumentu