27. leden – Mezinárodní den památky obětí holokaustu

Připomeňte si výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi s výukovou platformou „Příběhy pamětníků ve výuce“. Pro výuku na školách jsme připravili osobní svědectví přeživších, dobové materiály a fotografie, odborné texty, úkoly pro žáky, didaktické komentáře pro učitele a informační film o nucené práci a jejím odškodnění. Využijte možnosti přehledného online výukového prostředí při distanční výuce dějepisu a společenských věd.

Platforma je přístupná ihned po registraci na webových stránkách www.nucenaprace.cz. Nejste si jisti, jak na to? Nabízíme zdarma semináře a webináře pro učitele. Kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu na: jarska@zivapamet.cz.

„Musím vám říct, že já jsem prožil ty dny v Osvětimi v takovým stavu, v takovým mírným šoku, jo? Protože to bylo prostě naprosto otřesný, když si uvědomíte, že dopoledne jsme vystoupili z vlaku a v pět hodin odpoledne se z těch krematorií, o kterých jsme nevěděli samozřejmě zpočátku, že to jsou krematoria, začal valit černej dým a že tam zahynulo z toho našeho transportu, já nevím, tři tisíce lidí. Že nás zůstalo 300 nebo 700.“

Bedřich Blasko (1918-2009), přeživší vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau

Sestřih rozhovoru v délce 25 minut a doprovodné materiály najdete na www.nucenaprace.cz