Zdenka Marie Nováková – Ozvěny

Památník Terezín zve na výstavu pod názvem „Zdenka Marie Nováková – Ozvěny.“ 

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční ve čtvrtek 20. června 2024 od 14:00 v předsálí kina Malé pevnosti Terezín. Přijměte, prosím, pozvání k účasti na vernisáži. O hudební doprovod se postará operní pěvkyně sopranistka Vanda Šípová s klavírním doprovodem.  

Zdenka Marie Nováková je významnou českou architektkou, která dosáhla řady vyznamenání za svoji práci doma i v zahraničí. Souběžně se celý život věnuje malbě, jejíž charakter je přesným protipólem jejímu technickému zaměření v hlavní pracovní oblasti. Autorka se často chce prostřednictvím své malby podělit o zážitky, vzpomínky a dojmy z přírody, jindy maluje obrazy s hudebními motivy. Vzpomíná na dobu, kdy se sama aktivně věnovala hudbě a tanci. Svými obrazy je zastoupena v mnoha veřejných a soukromých sbírkách.

Základem výstavy Zdenky Marie Novákové v Památníku Terezín pod názvem Ozvěny budou právě obrazy s hudebními motivy, z nichž některé již představila na svých předchozích výstavách. Naprosto nezastupitelnou úlohu zde však budou hrát obrazy vytvořené pro tuto výstavu motivované skladbami autorů vězněných v Terezíně, stejně jako skladatelé, kteří emigrovali před nacismem. Budou zde zastoupeni i skladatelé předchozího období s určitou vazbou k výše uvedenému, a to buď svým původem, nebo jinými souvislostmi. 

Ozvěnami Zdenky Marie Novákové tak nejsou jen přírodní jevy a hudba jako taková, ale též připomínka obrovské kreativní síly autorů, jejichž skladby v Terezíně vznikaly a které autorka „přetavila“ do svých obrazů. Dává tak jasně najevo nezbytnost humánnosti, které je vždy a dnes znovu ve světě tolik zapotřebí.

Výstava bude nadále přístupná v běžné otevírací době Malé pevnosti, tj. od 9 do 17 hodin, a to až do konce srpna tohoto roku.