U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu Živá paměť zpřístupňuje unikátní video archiv renomované instituce „Fortunoff Video Archive for Holocaust Testimonies“ při Yale University Library, USA.

Fortunoff Video Archive patří k průkopníkům v natáčení interview metodou orální historie. Nejstarší rozhovory byly natočeny v roce 1979 a od té doby se sbírka díky vlastním aktivitám a přidruženým projektům rozrostla na téměř 4 500 interview ve 22 jazycích a nabízí více než 12 000 hodin záznamů. Více než 3 000 rozhovorů je vedeno v angličtině, najdeme zde také 17 rozhovorů vedených v českém jazyce a 163 rozhovorů ve slovenštině.

Svá svědectví archivu poskytli přeživší koncentračních a vyhlazovacích táborů, oběti nacistické perzekuce, ukrývané osoby i přihlížející, odpůrci nacismu i osvoboditelé.  Několik vybraných rozhovorů s přeživšími je přístupných online na webových stránkách Fortunoff Video Archive (https://web.library.yale.edu/testimonies). 

Jak se k archivu připojit? Společnost Živá paměť navázala smluvní spolupráci s Yale University Library a unikátní archiv je přístupný pouze z IP adresy kanceláře společnosti. Toto přístupové místo v Živé paměti je otevřeno v pracovní dny po dohodě. Kontaktní e-mail: info(at)zivapamet.cz

Živá paměť nabízí všem zájemcům možnost seznámeníFortunoff Video Archive 31. 1. 2018 od 13:30 v sídle společnosti Na Poříčí 12, Praha 1. Zájemce z řad veřejnosti prosíme o registraci na e-mail: jakschova(at)zivapamet.cz.

PODROBNÉ INFORMACE O VIDEO ARCHIVU A MOŽNOSTI VYHLEDÁVÁNÍ ZDE