Užitečné odkazy

Váleční veteráni mají svou linku

Dle údajů Armády ČR žije v naší zemi odhadem 1,5 až 3,5 tisíce válečných veteránů. Ministerstvo obrany se rozhodlo, že jim bude poskytovat pomoc prostřednictvím speciální bezplatné linky 800 111 603.
Ministerstvo obrany uvádí, že existuje řada veteránů, kteří nemají informace o tom, že jim ministerstvo přispívá například na lázně, dovolenou, může jim mimořádně vyplatit i peníze pro překonání tíživé sociální situace nebo zajistit bezplatnou pečovatelskou službu.
Za účelem lepší informovanosti této cílové skupiny, zřizuje Ministerstvo obrany od srpna 2007 bezplatnou telefonní linku a zároveň vysílá za veterány na sedmdesát terénních pracovníků, kteří by s nimi měli být v pravidelném kontaktu. Na bezplatné telefonní lince se váleční veteráni mohou dozvědět například informace o tom, na jaké příspěvky mají nárok a jak si o ně požádat. Terénní sociální pracovníci jsou rekrutováni z řad vysloužilců a na jejich výběru se podíleli veteránské organizace, jako například Sdružení válečných veteránů.
Ministerstvo obrany sice původně plánovalo, že pro válečné veterány postaví po celé republice šest nových pečovatelských domů, nakonec však kvůli škrtům v armádním rozpočtu od tohoto záměru odstoupilo. V současné době jsou tedy k dispozici pouze pečovatelské domy v Praze a Karlových Varech, k nimž by mohl na podzim přibýt další na hranici Prahy a středních Čech.
Převzato z: http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=473762

Slevy pro seniory na kulturní akce

Ministerstvo kultury zveřejňuje na svém webu informace o slevách pro seniory ze vstupného na kulturní akce. Soubor ve formátu .doc je aktualizován vždy v dubnu a v září. Přehled obsahuje rovněž informace o slevách pro osoby se zdravotním postižením (držitele průkazů ZTP a ZTP/P), pokud je jednotlivé instituce poskytují.

Více na: http://www.helpnet.cz/seniori/sluzby-pro-seniory

40% sleva na předplatné Deníku pro ZTP a ZTP-P

Liberecký deník
Na základě mnoha žádostí čtenářů libereckého Deníku přichází naše redakce opět se slevou pro držitele průkazů ZTP a ZTP-P. Držitelé těchto průkazů tak mají opětovně šanci objednat si nově roční předplatné libereckého Deníku s čtyřicetiprocentní slevou.

Více na: http://www.helpnet.cz/monitoring-medii/7682-3/40-sleva-na-predplatne-deniku-pro-ztp-a-ztp-p

Zpráva ombudsmana z návštěv zařízení sociálních služeb pro seniory

Zpráva ombudsmana z návštěv zařízení sociálních služeb pro seniory 26.8.2007 15:08:47 Pracovníci Kanceláře veřejného ochránce práv navštívili neohlášeně 27 zařízení sociálních služeb pro seniory s cílem ověřit, jak je s klienty zařízení zacházeno, zda jsou respektována jejich práva. Obsáhlou zprávu s popisem jejich poznatků i s konkrétními doporučeními ombudsmana přináší Portál veřejné správy.
Zdroj: http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/7226/_s.155/10202?docid=111351

převzato z www.helpnet.cz